Turvalise interneti päevast saavad osa tuhanded lapsed ja noored üle Eesti

8. veebruar 2022

Tänasel turvalise interneti päeval kutsuvad Targalt internetis projekti eestvedajad kõiki märkama internetis toimuvat ja teavitama sobimatust sisust. Päeva raames toimuvad noortelt noortele Targalt internetis tunnid, millest võtab osa enam kui 11 000 last üle Eesti, veebiseminar lapsevanematele, antakse välja Lastekaitse Liidu ajakirja “Märka Last” Targalt internetis erinumber ja isegi avatakse nupuvõistlus.

Rahvusvahelist turvalise interneti päeva tähistamist alustati Euroopas 2004. aastal. Tänavu tähistab seda päeva juba ligi 200 riiki üle kogu maailma. Eestis koordineerib kõnealuse päeva tähistamist Targalt internetis projekt, mida viivad ellu Lastekaitse Liit, Tallinna Tehnikaülikool, Haridus- ja Noorteamet ning Sotsiaalkindlustusamet.

Märka ja teavita

Maarja Punak Politsei- ja Piirivalveametist annab nõu, kuidas ennast ja teisi internetis kaitsta. Tema sõnum on, et igaüks meist saab muuta maailma paremaks. Kui märkad sotsiaalmeedias midagi, mis teeb sulle või kellelegi teisele haiget, siis anna sellest teada:

  • paari klõpsuga saad anda teada veebikeskkonnale, et tegemist on sobimatu sisuga;
  • paari sõnaga saad jagajale endale anda teada, et tegemist on sobimatu sisuga;
  • paari lausega saad anda teada oma sõbrale või vanematele;
  • paari klõpsuga saad anda teada sellest ka veebipolitseinikule.

“Keegi ei tohi jääda oma murega üksi. Esimene samm on sellest teada andmine. Ära jää lootma teistele, vaid ole ise see, kes need klõpsud teeb!” Maarja mõtteid saab kuulata Targalt internetis koolitunni „Kuidas ennast ja teisi internetis kaitsta“ tervitusvideost.

Sündmused lastele ja noortele

Sellel nädalal korraldatakse koolides, lasteaedades ja noortekeskustes turvalise interneti päeva tähistamise raames laste ja noorte digipädevust arendavaid teavitusüritusi. Tänaseks on teada antud ligi 100 üritusest 85 asutuses, millest võtab osa üle 11 000 lapse ja noore üle Eesti. Virtuaalselt kaardilt leiab info kõikide registreeritud sündmuste kohta.

“Paljudes koolides viivad sellel nädalal vanemate klasside õpilased läbi Targalt internetis koolitundi “Kuidas ennast ja teisi internetis kaitsta” nooremate klasside õpilastele, mille käigus õpitakse, miks on oluline teavitada, kui internetis on midagi juhtunud, kuidas blokeerida ja raporteerida, kuidas tõendusmaterjale võtta ning kust vajadusel nõu ja abi saab,” selgitab Kerli Valner, projekti Targalt internetis teavitustööjuht Lastekaitse Liidus ning lisab, et see on vajalik teadmine meile kõigile.

Veebiseminar lapsevanematele ja õpetajatele

Lapsevanematele ja õpetajatele korraldavad Lastekaitse Liit, Haridus- ja Noorteamet ning Tallinna Tehnikaülikool 8. veebruari õhtul kell 18.00 veebiseminari „Probleemsed olukorrad, millega lapsed ja noored internetis kokku puutuvad. Kuidas aidata ja toetada?”.

Seminaril käsitletakse juhtumeid, mis on jõudnud veebipolitseinike, lasteabitelefoni ja õpetajateni. Osalejate arv on piiratud, kuid seminar on alates 9. veebruarist järelvaadatav Targalt internetis veebilehel www.targaltinternetis.ee.

Ajakirja erinumber

Lisaks eelnevale ilmub turvalise interneti päeval Lastekaitse Liidu ajakirja Märka Last Targalt internetis erinumber, kuhu on koondatud temaatilised artiklid, mis käsitlevad heaks eeskujuks olemise tähtsust, digiprügi temaatikat, andmestumist ja lapsepõlve, nutiseadme kasutamist koolides jpm.

Nuputusvõistlus

8. veebruaril avatakse ka nuputusvõistlus KüberNööpnõel 1.-6. klassile ning veebilehel www.kyberpahkel.ee saab tutvuda eelmise aasta uuringute tulemustega, mis avavad huvilistele Eesti õpilaste käitumismustrid, arvamusi digitaalsest ohutusest kui ka oma tulevikust.