ISPCAN 2022 noortefoorumi korraldamine

13. aprill 2022

“Laste kaasamisene poliitika kujundamisse”
ISPCAN 2022 Tallinn noortefoorum

Toimumisaeg: 15. juuni 2022 (kolmapäev) kell 10.00-17.00
Toimumiskoht: Energia avastuskeskus
Otseülekanne: Lastekaitse Liidu YouTube-i kanal

AJAKAVA

Moderaatorid: Aveli Heletuli ja Alide Kristine Alba, Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikud

  •   9.30 Kogunemine ja hommikusuupiste
  • 10.00 Ava- ja tervitussõnad
    • Maris Lauri, justiitsminister
    • Triin Sooäär, Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikute koordinaator
  • 10.20 “See pole revolutsioon, vaid evolutsioon”
    • Kärg Valner, Eurochild noortekogu liige aastatel 2019-2022
  • 10.40 “Väitlusklubi koolis ja kriitiline mõtlemine”
    • Mihkel Maadla, Tallinna Inglise Kolledži 7. klassi õpilane

11.00 Paus

  • 11.10 “Pole olemas Intetud Pardipoegasid”
    • Karl Julius Ra Herodes, Tallinna Inglise Kolledži õpilane
  • 11.30 Laste ja noorte esitluste kokkuvõte

12.00 Lõuna

  • 13.10 “Kuidas jõustada tulevasi juhte juba täna? / Seal kus tahet, seal ka tegu”
    • Kadri Haljas, Triumf Healthi asutaja ja juht
  • 13.40 “Eksperdid kogemuse kaudu – kuidas kaasata noori lastekaitsetöö arendamisesse Soomes”
    • Johannes Jahnukainen koos noorte täiskasvanutega, Soome Lastekaitse Keskliit
  • 14.10 “Laste kaasamine poliitikasse – kuidas seda teha? Mõttekoda ja ÜRO lapse õiguste raporti arutelu” (1. osa)
    • Triin Sooäär, Aveli Heletuli, Alide Kristine Alba, Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikud

14.30 Paus

  • 15.00 “Laste kaasamine poliitikasse – kuidas seda teha? Mõttekoda ja ÜRO lapse õiguste raporti arutelu” (2. osa)
    • Triin Sooäär, Aveli Heletuli, Alide Kristine Alba, Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikud
  • 16.40 Päeva kokkuvõte: lõppsõnad, tänamine
  • 17.00 Noortefoorumi lõpp

Esinejad

Ava- ja tervitussõnad

Maris Lauri, justiitsminister

Triin Sooäär, Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikute koordinaator

IMG_2631

“See pole revolutsioon, vaid evolutsioon”

Kärg Valner, Eurochild noortekogu liige aastatel 2019-2022

IMG_0678

See, et laste õigused on lõpuks pilti jõudnud, pole vaid paari lasteõiguslase paari aasta töö vili. Selle suunas on tööd tehtud pidevalt, tihti luues imepisikesi muutusi, mis on tegelikult suures perspektiivis hiiglasliku tähtsusega. Ent tuleb tõdeda, et viimaste aastatega on toimunud palju ning laste elu ja olu Euroopas muutunud kordi paremaks. Minu ettekanne räägibki viimase aasta sammudest nii Euroopas kui ka Eesti tasandil, mida olen oma silmaga päriselt näinud. Ja ma võin kinnitada, et lootust on!

“Väitlusklubi koolis ja kriitiline mõtlemine”

Mihkel Maadla, Tallinna Inglise Kolledži 7. klassi õpilane

IMG_20211030_131916971_BURST001

Olen 7. klassi õpilane Tallinnast Lasnamäelt. Kuigi enamus mu ajast kulub õppimisele ja mängimisele – akordion ja strateegiamängud -, pööran ma palju tähelepanu sellele, mis toimub minu ümber Eestis ja maailmas üldiselt. Ma arvan, et kooliväitlus on väga oluline kriitiliste mõtlejate kasvatamisel. Räägin oma kõnes argumenteerimise põhitõdedest tuginedes oma kogemusele Tallinna Inglise Kolledži väitlusklubis. Ma arvan, et me kõik võidame siis, kui noored õpivad enda vajadustest rääkima ja oskavad lahendada konflikte mitte rusikatega, vaid sõnadega ja seda võimalikult varases eas. Tahan, et Eesti haridussüsteem oleks avatum ja kaasavam ning laste ja noorte arvamusega arvestamine muutuks normiks.

“Pole olemas Intetud Pardipoegasid”

Karl Julius Ra Herodes, Tallinna Inglise Kolledži õpilane

24830_FO2A6443

Karl on 7-aastane ja ta õpib Tallinna Inglise Kolledžis. Tegemist on noormehega, kellele meeldib nii muusika kui sport. Ta mängib tšellot ja ukulelet ning tegeleb mäesuusatamisega. Mitmekesisus on tema puhul oluline märksõna: Karl käib rahvatantsu trennis, mängib hokit ja on tegelenud ka akrobaatika, orienteerumise, pallimängude ja ujumisega. Talle meeldib kirjutada muusikat aga ka raamatuid, veeta aega sõpradega, mängida (sh malet), ronida, maalida, joonistada, külastada kultuuriüritusi ning mängida malet vanaisaga. Ta armastab looduses liikumist ja on osav lõkke meister iga ilmaga.

Oma ettekandes räägib Karl sellest, et absoluutselt iga laps ja inimene võib olla „luik“, kui ta julgeb kasutada oma unikaalseid andeid ja leiab üles oma südametee. Me oleme kõik väärtuslikud ja igas lapses on peidus palju andeid – suured inimesed võiksid lastele luua keskkonna, kus on turvaline avaneda, katsetada, eksida, proovida, leida, süttida. Iga häält peab kuulama, iga erinev arvamus on väärtuslik! Pole olemas ühte ainuõiget tõde, mis kõigile kehtib. Pole olemas Inetud Pardipoegasid, kui me neid ise oma keskkonnaga ei loo!

“Kuidas jõustada tulevasi juhte juba täna? / Seal kus tahet, seal ka tegu”

Kadri Haljas, Triumf Healthi asutaja ja juht

Haljas_profile (2)

Vaimse tervise kriis on olnud põletav ülemaailmne probleem ammu enne pandeemiat ja meie elu täielikult ja igaveseks muutnud sõda. Maailmas toimuva tõttu on kõige enam sattunud löögi alla just lapsed ja noored – lootusetus on laste seas muutunud üha tavalisemaks. Kuidas saavad lapsed olla aktiivsed, kui nad ei jõua? Mida saaks selle parandamiseks teha? Astun üleskutsega, et luua maailm, kus kedagi ei jäeta maha. Alustades sellest, et me ei jäta ennast maha! Ainult vaimselt terved lapsed saavad saavutada oma arengupotentsiaali ja panustada ühiskonda sisukalt. Alustame kohe!

“Eksperdid kogemuse kaudu – kuidas kaasata noori lastekaitsetöö arendamisesse Soomes”

Johannes Jahnukainen, Soome Lastekaitse Keskliit
Yonatan, Ade, Evie ja Milo, noored täiskasvanud

Ettekanne põhineb erinevatel lugudel noortelt ja noortelt täiskasvanutelt, kes on olnud lastekaitse spetsialistide vaateväljas ja kuidas nad on oma kogemuse järgi eksperdiks saanud.

Kuulete häid kogemusi, kuidas lapsed ja noored on kaasatud lastekaitse arendamisse ja parimatest hetkedest sellel teekonnal.

Ade
Evie

Korraldusmeeskond

IMG_20220428_202816

Aveli Heletuli
Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadik

 

Kui nüüd rääkida minust, siis olen esimesel pilgul selline üpriski kirju kuju – jääb mulje nagu teeksin ma absoluutselt kõike. Mida mulle aga endale meeldib alati välja tuua, on loodus, kunst ja avastamine. Mul on elus kaks eesmärki: esimene on olla ise õnnelik ning elada tõeliselt, nautides iga hetke ja iga kogemust. Teine on tuua naeratus inimeste näole ning jätta ruum enda järel särama, midagi muuta – paremuse poole seejuures.

Olen Lastekaitseliiduga teinud koostööd nüüd peaaegu täpselt 2 aastat ja seejuures kohanud loendamatul hulgal uusi sütitavaid inimesi. Kuulun lapse õiguste saadikute hulka ja olin varem osa Lastekaitse Liidu noortekogust, millest esimene ongi välja kasvanud. Mõlema ettevõtmise eesmärk on olnud laste hääle kuuldavamaks tegemine ja ka laste päriselt kuulda võtmine.

Ma usun, et ISPCAN-i noortefoorum on üks ideaalne koht, kus just seda tehagi. Ootan juba põnevusega seda, mis juhtuma hakkab!

ISPCAN korraldusmeeskonna tutvustused_Page_2

Carmen Piiroja
Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikute mentor

Aloha! Olen 18aastane Tallinna Ühisgümnaasiumi õpilane. Sattusin Lastekaitse Liidu tegemiste juurde aasta eest ning selle aja jooksul olen lapse õiguste saadikutega teinud lapse õiguste konventsiooni raskest juriidilisest tekstist lihtsa, lapsesõbraliku versiooni, käinud vaimsest tervisest rääkimas Lasteabi taskuhäälingus ja MTÜ TORE saates, “korjanud” üles mõned Eesti noored, kes vajavad vaimset tuge ja palju muud toredat.

ISPCANi noortefoorumi korraldamises otsusasin kaasa lüüa, kuna olen märganud, et kõik üritused, mis on seotud poliitikaga, sealhulgas välisreisid, kus näed teisi kultuure ja inimesi – teistsuguseid mõtteviise ja harjumusi -, arendavad silmaringi ning mõttemaailma, mis omakorda muudab elu värvikamaks ja aitab paremaid valikuid teha. Need ongi põhjused, miks just sina, alla 21aastane noor, peaksid noortefoorumil osalema! Ühine meiega, et nihutada oma silmaringi halle piire kaugematele värvikamatesse kaugustesse!😃

ISPCAN korraldusmeeskonna tutvustused_Page_4

Marilin Tisler
Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadik

Tere! Olen Hiiumaa metsade vahelt pärit tüdruk, kes õpib Käina kooli 9.klassis. Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikuks sattusin ma 2021. aasta jaanuaris ja sellest ajast saadik olen andnud endast parima, et noorte häält kuuldavamaks muuta. Kuna tulen väikselt saarelt, on minu jaoks väga tähtis noorte heaolu tagamine väikestes piirkondades, sest noorte äraminek suurtematesse linnadesse on just praegu väga suur murekoht.

ISPCAN noortefoorumi korraldustiimiga otsustasin liituda uute kogemuste pärast, silmaringi avardamise, keelelise praktiseerimise ja uute tutvuste loomise tõttu. Just meie, noored, oleme tuleviku vili, mitte keegi teine ei kujunda seda meie eest. 

“Teie noored, lähete elust läbi nagu nuga võist.”- Lennart Meri

ISPCAN korraldusmeeskonna tutvustused_Page_6

Olesya Korchenova
ISPCAN noortekonverentsi korraldusmeeskonna liige

 

Olen 18-aastane, enamiku oma ajast veedan noorteorganisatsioonides, aitan ürituste korraldamisega ja tegelen noorsootööga. Samuti olen vabatahtlik, sest armastan aidata abivajavaid inimesi ja loomi. Hetkel keskendusin Erasmus+ programmidele, kirjutan projekte ja viin neid läbi noorteliidrina. 

Otsustasin liituda ISPCAN noortefoorumi korraldustiimiga kuna mulle meeldivad uued väljakutsed, inimesed ja erinevad kogemused, mida iga korraldatud projekt pakub.

ISPCAN korraldusmeeskonna tutvustused_Page_7

Pille Kurnitski
ISPCAN noortekonverentsi korraldusmeeskonna liige

 

Olen 17-aastane ning lõpetan tänavu 11. klassi. Igapäevaselt elan Pirital ning õpin Viimsi Gümnaasiumis.  Otsustasin liituda ISPCAN noortefoorumi korraldustiimiga kuna soovin saada uusi kogemusi, praktiseerida oma keeleoskusi, luua uusi tutvusi ning teada saada, mida tulevikus teha soovin, proovides erinevaid tegevusi.

IMG_2631

Triin Sooäär
Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikute koordinaator

Rõõmsad tervitused Sulle, hea ISPCAN huviline, külaline või hoopis silmapaistev esineja!

Iga laps ja noor on justkui särama hakkamist ootav noor täht – see on üks nendest põhitõdedest, millesse usun elus kõige enam. Miks? Olles lisaks tavapärasele kooliõpilase rollile olnud alates 4. klassist seotud üle kümne noorteorganisatsiooniga enamasti juhtpositsioonidel, kaks aastat noortesaate toimetaja-saatejuhina ja juhtides õpilasfirmat, sai mulle ühel hetkel selgeks, et tihti on vaja luua tuleviku ühiskonnale lihtsalt soodsad eeldused ehk tutvustada neile nende võimalusi parima elu jaoks. Lastekaitse Liidu noortekogu juhina kasvas välja soov luua lapse õiguste saadikute võrgustik, mis on kogu Euroopa mastaabis ainulaadne, seega hetkel olen koordinaatorina nendel teemadel Eestimaa laste ja noortega tegutsemas, kuid olles külaline arvukates taskuhäälingutes, olen tihti avastanud, et hääle andmisest on saanud kuidagi üks minu olulistest omadustest. Kuigi hetkel olen veel Pirita Majandusgümnaasiumi 11. klassi õpilane, siis usun, et igast väiksest teost saab alguse suur tervik maailma jaoks. Loodan, et ISPCAN noortefoorum saab olla suureks teenäitajaks nendel teemadel, sest oleme loonud väga hea pinnase laste-noorte seisukohast.

Annika Silde
Lastekaitse Liidu projektijuht

Minu suurim rõõm koos noortega luua, arutada, korraldada ja kõike mõtestada on see, kui näen iga päev nende arengut kõrvalt. Uhkusega vaatan, kuidas mõnest 12-aastasest tollasest väikesest lapse õiguste eest seisjast on paari aasta möödudes saanud suur lapse õiguste eest võitleja. Imetlen laste ja noorte loovust ja siirust – tunnen end nendega koos ise alati “värskena” ja ideederohkena. Oleme koos rohkem!

Kristina Kukk
Lastekaitse Liidu kommunikatsiooni- ja koostöökoordinaator


Olen pisut enam kui aasta töötanud Lastekaitse Liidu kommunikatsiooni- ja koostöökoordinaatorina ning minu üheks ülesandeks on võimendada laste ja noorte häält. Oma töös olen korduvalt märganud, et lapsed on oma loomuse poolest väga heatahtlikud ja särasilmsed, nad on tegelikult täis erinevaid ägedaid ideid ja hästi loomingulised ning soojad. Vahest öeldakse, et meie noorus on hukas. Mina julgeks öelda, et mitte noorus ei ole hukas, vaid hukas on need täiskasvanud, kes oma valede väärtushinnangutega lapsi ja noori mõjutavad. Meil on lastelt ja noortelt tegelikult väga palju õppida. ISPCANi noortefoorum on koht, kus anname mikrofoni laste kätte, et kuulata nende arvamust sellest, kuidas nad sooviksid, et neid kaasatakse neid puudutavate otsuste tegemisse.

Kuidas see teoks sai?

2020. aastal võitis Eesti õiguse korraldada iga-aastast ISPCAN (International Society for the Prevention of Child Abuse & Neglect) Euroopa kongressi, kuhu on oodata mitusada rahvusvahelist delegaati. Neli päeva kestev kongress kannab pealkirja “Lastekaitse kõige haavatavamatele lastele ja peredele“ ning toimub 13.-16. juunil 2022 Tallinnas. 

Kõnealuse kongressi raames toimub 15. juunil noortefoorum, mille peakorraldajaks on Lastekaitse Liit üheskoos lapse õiguste saadikutega. Ettekannetes keskendutakse liidu vabavõrgustikku kuuluvate noorte soovil eeskätt laste kaasamisele poliitika kujundamisse.

Kaasame lapsi, aga kuidas?

“Laste kaasamisest on räägitud palju, kuid kas me päriselt kaasame neid juba protsessi alguses või alles siis, kui kõik otsused on juba tehtud. Andes mikrofoni lastele ja noortele, avastavad täiskasvanud kiirtee päris kaasamiseks. Kaasates lapsi, leiame üles kuldvõtme, mis avab ukse innovaatiliselt realistlikeks otsusteks.

– Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikute koordinaator Triin Sooäär

 

 

Lastekaitse Liit koos lapse õiguste saadikutega kutsub Eestimaa aktiivseid noori, kes soovivad astuda sammu põnevate väljakutsete ja seikluste poole, kandideerima ISPCAN 2022 noortefoorumi korraldusmeeskonda.

Noored saavad lisaks võimalusele näha suursündmuse telgitaguseid, praktiseerida inglise keelt ning harjutada meeskonnatööd Lastekaitse Liidu ja teiste lapse õiguste valdkonna juhtivate organisatsioonidega nagu Justiitsministeerium, Eesti Advokatuur, Õiguskantsleri Kantselei, Sotsiaalkindlustusamet, Prokuratuur, Tartu Laste Tugikeskus ning Sotsiaalministeerium.

Rahvusvahelise noortefoorumi korraldusmeeskonda sai kandideerida täites eraldi vormi hiljemalt 24. aprilliks. Väljavalitutele saabus 29. aprillil positiivset sõnumit teatav telefonikõne Lastekaitse Liidu esindajalt.

Kellele antakse sõna?

Lastekaitse Liit koos lapse õiguste saadikutega otsib inimesi, kelle jaoks on laste kaasamine poliitika kujundamisse oluline teema ning nad on valmis seda avama rahvusvahelisel noortefoorumil.

Osaleja ei pea olema laps, see võib ka olla täiskasvanu, kuid oma ettekannet peab ta kindlasti tegema lapsesõbralikus inglise keeles. Esinejaks saab kandideerida täites spetsiaalse vormi enne 15. maid.

Noortefoorumi korraldusmeeskond valib 22. maiks kõikide vastanute vahel välja need, kes saavad õiguse osaleda teemade esitemises või aruteludes.

uudised

toetajad

ISPCAN 2022 Euroopa kongressi korraldamist toetab VisitEstonia ning selle raames toimuvat noortefoorumile paneb õla alla Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis (Nordic Council of Ministers’ Office in Estonia) minister.