Märkamine ja aitamine jätkub – “Igale koolilapsele arvuti” antakse osaliselt üle Lastekaitse Liidule

15. aprill 2020

15. märtsil 2020 sündis Kätlin Rohilaid-Aljaste ja Sven Jablonski eestvedamisel kodanikualgatus “Igale koolilapsele arvuti”, mille tuumikuga liitusid peagi Maria Rahamägi, Siimon Härm ja Daniil Golubev.  Kiirelt üle-eestiliseks liikumiseks kasvanud algatuse raames vahetas kuu aja jooksul omanikku enam kui 1200 arvutit. Tänasest antakse koolide, kohalike omavalitsuste ja ettevõtetega koostöö üle Lastekaitse Liidule, ajal kui Facebooki grupp jääb ka edaspidi kodanikualgatuseks.

“See on olnud üks hullumeelne ralli, mille tempo ja maht kohati äärmustes, kuid samas on see toonud kokku väga ägeda ja võimeka tiimi, tänu kellele oleme saanud aidata niivõrd paljusid lapsi ja peresid,” ütles Kätlin Rohilaid-Aljaste viimasele kuule tagasi mõeldes. Lisaks nende poolt vahendatud arvutitele hindab ta enim asjaolu, et tekkis üldine trend kodus ringi vaadata, kas seal leidub ehk mõni vana arvuti, mis oleks kellegi teise jaoks uus ja reaalselt vajalik.

Tuhanded kaasamõtlejad, sajad panustajad ja kümned ettevõtted, kes appi tulnud – igaühel on olnud oma roll, mille tulemusel on tänaseks läbi algatuse Facebooki grupi omaniku leidnud hinnanguliselt üle 400 ning läbi kodulehe üle 800 seadme. Teisel juhul oli kriteeriumiks see, et peres ei ole kas üldse arvutit või on ühe arvuti kohta enam kui kolm koolilast. 

Mis saab edasi?       

Üksikuid abivajajaid veel tekib ja ka tulevikus tuleb kindlasti juurde peresid, kellel on õppetööks arvutit vaja. Prognooside kohaselt on vähekindlustatud ja suurperedesse vaja annetada iga-aastaselt kuni 400 seadet.

Selleks, et tagada kodanikualgatusena sündinud liikumise jätkusuutlikkus, antakse üks osa “Igale koolilapsele arvuti” projektist üle Lastekaitse Liidule, kes on koostööpartnerina kaasas olnud algatuse esimesest päevast peale ning kes võtab alates tänasest koordineerida koolide, omavalitsuste ja ettevõtete suuna. 

“MTÜ Lastekaitse Liit kaudu oleme pakkunud ettevõtetele võimalust arvuteid annetada ning ühtlasi on meie inimesed olnud abiks nii nimekirjade koostamisel kui ka arvutite transpordi korraldamisel,” kirjeldas Lastekaitse Liidu juhataja Varje Ojala organisatsiooni senist rolli.

Samanimeline Facebooki grupp jääb toimima kodanikualgatusena, mille modereerimise eest Lastekaitse Liit ei vastuta. Selguse huvides saab grupi nimi täienduse “Igale koolilapsele arvuti – inimeselt inimesele”, kus seadmete omanikuvahetus toimub osapoolte omavahelisel kokkuleppel ja vastutusel.  

Seega on siit edasi kaks võimalust, kas ühineda “Igale koolilapsele arvuti – inimeselt inimesele” Facebooki grupiga või võtta ühendust enda kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajaga, kes abivajaja soovi Lastekaitse Liidule edastab. Ühtlasi on oodatud Lastekaitse Liiduga ühendust võtma kõik ettevõtted, kes soovivad arvuteid annetada.

Hoolime, märkame ja aitame

“Märkasin Sven Jablonski sellekohast üleskutset kohe esimesel päeval ehk 15. märtsil ning pakkusin end appi,” meenutas Lastekaitse Liidu koordinaator Kristi Märk, kes on ühtlasi ka algatuse ajajoone looja.

“Seda, mida see tuumik on eesotsas Kätlini, Sveni, Maria, Siimoni ja Daniiliga korda saatnud, naljalt järele ei tee, kuna siin on olnud vajalikud nii kontaktide võrgustik, sotsiaalsed, organisatoorsed ja professionaalsed oskused kui ka meeletu kiirus ja andmemahtude läbitöötamise võime,” kirjeldas Kristi.

“Kõige suurem väärtus, mille ma siit olukorrast endaga kaasa võtan, on erinevate teadmiste ja oskustega inimesed, kes minu jaoks on nüüdsest olemas,” on vastus, mis tuleb liikumise algataja Sven Jablonski huulilt, “nad on mind rikastanud ja motiveerinud”.

“Igale koolilapsele arvuti” eestvedajate usk ja lootus on see, et kõnealune algatus on kasvõi natukene avanud inimeste silmi ja südameid ka muude teemade osas. “Teinekord ei olegi vaja muud, kui märgata ja tegutseda, kuna lahendus on siinsamas nina all,” usub Kätlin Rohilaid-Aljaste, kellel on siiralt hea meel, et Lastekaitse Liit on nõus ja valmis selle projekti üle võtma ning seda edasi vedama.

“Omalt poolt soovin öelda suur aitäh nii selle algatuse eestvedajatele kui ka kõigile teistele, kes on praeguses olukorras panustamas, et laste ja perede elu parem saaks,” on Lastekaitse Liidu juhataja Varje Ojala tänulik.

“Ühtlasi kasutan võimalust ja ütlen, et ka teil kõigil on võimalik kas ise aidata või märgata, tänada ja tunnustada neid, kes teile oma tegemistega silma jäänud. Seda kas isiklikult pöördudes või miks mitte esitades see inimene või organisatsioon vabariiklikule “Lastega ja lastele” tunnustusauhinnale, mille kandidaate on võimalik esitada kuni mai alguseni,” lisas Ojala lõpetuseks.


Vaata galeriid ja loe täispikka lugu Lastekaitse Liidu poolt loodud Märka Last platvormilt:
Märkamine ja aitamine jätkub – “Igale koolilapsele arvuti” antakse osaliselt üle Lastekaitse Liidule

Lastekaitse Liidu poolne “Igale koolilapsele arvuti” koordinaator

Ireen Kangro ireen.kangro@lastekaitseliit.ee
Lisainfo: https://markalast.ee/igale-koolilapsele-arvuti