Koolirahu algavaks õppeaastaks sõlmiti Eestimaa südames Paides

1. september 2022

Hoolime üksteisest, õpime oma eksimustest, võtame vastu võimalused, julgeme rohkem erineda ja laseme üksteisel erineda! (Janely Allsaar, 18)

Tänavu andis Keila linn koolirahu teatepulga üle omapoolse tunnuslause “alati toeks ja abiks” saatel, soovides koolirahu Paide linna südamesse. “Iga inimene on erinev oma mõtete, tunnete, eesmärkide ja tausta poolest, iga erinevus annab meile isikupära”, sõnas Paide Gümnaasiumi abiturient Janely Allsaar, lisades, et seeläbi muutub ka kool omanäolisemaks. “Julgus erineda teistest ei tähenda kohe, et peaksime vaatama kedagi altkulmu, vastupidi, ole ise erinev ja lase teistel ka olla!” pani Janely kõigile südamele.

Üle-eestilist koolirahu on kuulutatud välja alates 1999. aastast eesmärgiga märgata ja toetada kõiki, kes oma kooliteed käies vajavad turvalist koolikeskkonda, lihtsat ja segamatut koolirõõmu. Tänavu Paides toimunud avatseremoonial sõlmiti koolirahu leping, mille allkirjastasid Eesti Vabariigi president Alar Karis, haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas, kõik koolirahu liikumise partnerid, Paide linn ja koolide esindajad.

“Ainult rahu lubab midagi saavutada, ehitada midagi püsivat – kõik muu lõhub ja eriti kerge on lõhkuda laste kasvavat hinge ajal, mil ta end otsib,” rõhutas oma kõnes Eesti Vabariigi president Alar Karis. Ühtlasi saatis president Eesti südamest lendu üleskutse: “Otsime rahu kodus, koolis, kogukonnas ja riigis, mis aitaks meil ehitada paremat, sõbralikumat ja loovamat Eestit!”

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas soovis oma tervituses, et sellel õppeaastal leiaksid kõik õpilased endale palju sõpru, avastaksid enda jaoks mõne huvitava hobi ning omandaksid uusi oskusi ja teadmisi. “Õpetajatele soovin, et te tunneksite, et kogu ühiskond on teiega koos. Et teil oleks rõõmu oma tööst ja tänu. Tänu kiirgab edasi rõõmu,” sõnas minister. 

Koolirahu – see on kokkulepe, mille eesmärgiks on, et kool on kogu koolipere jaoks koht, kus kõik tunnevad end füüsiliselt, vaimselt ja sotsiaalselt turvaliselt iga päev terve kooliaasta jooksul. 

“Kogu kooliaasta jooksul, peaksite end koolis tundma turvaliselt, hoitult ja hinnatult” kirjeldas Lastekaitse Liidu president Ene Tomberg, kelle jaoks on Koolirahu tähenduses esikohal on märkamine, koostöö ja turvatunne.

Alates 2008. aastast on Koolirahu eestvedaja Lastekaitse Liit, mis aitab kaasa lapse õiguste tagamisele ja lapsesõbraliku ühiskonna kujundamisele. Koolirahu koostööpartnerid on haridus- ja teadusministeerium, Eesti Õpilas­esinduste Liit, MTÜ NÜ TORE, Integratsiooni Siht­asutus, SA Kiusamisvaba Kool, MTÜ Vaikuseminutid.

Fotod: Eliise Tiidussalu