21 nov

21. November 2022

ÕNNELIKU LAPSE PUSLE 😊
Lapse õiguste kuu kalender

MIKROFON LASTELE

Kui Sul oleks raadios või televisioonis 30 sekundit, et öelda kõigile eestlastele midagi, siis mis see oleks?

Oma mõtteid jagasid 10 noort vanuses 11–17.

  • Me elame ainult ühe korra. Kasutame seda mõistlikult ära ning oleme õnnelikud selle üle, mis meile elus antud on.
  • Ükskõik, kui raske ja keeruline, kui hull ja piinarikas on olukord, alati on mingi lahendus.
  • Midagi positiivset ja ergutavat. Seda, et kõikide probleemidega saab hakkama, kui seda väga tahad. Ja, et igal inimesel sellel planeedil on oma missioon, ehk oma elurada, kust ta ei peaks tagasi astuma. Kõne lõpus sooviksin head päeva.
  • Ära karda endast märku anda, sina ja su probleemid on okeid, sa ei pea ennast varjama, sest sa kardad kriitikat.
  • Kuulake oma lapsi, palun. Kui nad midagi teile vastavad, mis ei sobi teie arvamusega kokku, siis ei ole see vastu haukumine. Ja palun aktsepteerige fakti, et kõik lapsed vajavad privaatsust ja vabadust.
  • Depressioon tabab ootamatult, ole sa kui vana tahes, sinu olukord milline tahes, ta ei küsi ,,kas sa kullake oled valmis?“. Inimene, kes võitleb depressiooniga, on kui portselan, mis võib puruneda miljoniks killuks ainuüksi ühe enda või kellegi teise süütu lause või teo tõttu. See on õudne, kui lihtsalt, kiiresti ja vaikselt ta jäädavalt puruneda võib. Minu soovitus kõigile, kes on oma murdepunktis, mõelda, et sul on sel hetkel nagu kast peas, mis valgust sisse ei lase. Mõista, et sa ei mõtle sel hetkel selgelt ning olukord muutub helgemaks.
  • Ülemus on vastik, teie partner jättis teid maha ja globaalne soojenemine hävitab planeeti. Mida inimesed tavaliselt endalt küsivad? “Kuidas nad võisid nii teha?” “Miks ta mind ei armasta?” või “Millal president selle jama lahendab?” Vale. Need küsimused viitavad sellele, et kõik, mis teiega juhtub, on kellegi teise süü või et te ei saa midagi teha. Madaldavad küsimused toovad kaasa alandavad vastused. Alati, kui leian end valesid küsimusi esitavat, parandan ja küsin endalt: “Mida ma muuta saan?”.
  • Ütleksin, et koolikiusamine ei ole naljaasi ja sellest tuleks rääkida näiteks mõnele täiskasvanule (näiteks mõni õpetaja, keda sa usaldad). Arvatavasti lisaks juurde ka mõne teemakohase tsitaadi.
  • Ma ütleks Eesti rahvale, et me peaks kokku hoidma sellel keerulisel ajal, rohkem hoolivust üle näitama ja abivajajaid märkama. Oleme küll arvult väike rahvas, aga südamelt võiksime olla suur rahvas.
  • Proovi midagi uut. Mitte homme, mitte kahe tunni pärast vaid kohe praegu. Usu endasse ja sellesse, et sa saad seda teha. Proovi mõnda uut hobi, tee midagi mida sa pole kunagi varem teinud, mine kuhugi kus sa pole kunagi varem olnud. Kohe nüüd. Meie, inimeste üks kõige suuremaid probleeme on see et me ootame. Me ootame kogu elu midagi, mis ei saa kunagi olema. Tõde on see, et ei ole olemas mingit maagilist vanust, mingit maagilist hetke või mida iganes. On ainult praegu.
    Kõik vaatavad tagasi oma lapsepõlvele ja mõtlevad, kui ilus aeg see oli. Aga see on sellepärast, et lapsed ei oota. Lapsed avastavad maailma iga päev, iga hetk, praegu.

    Kui sa ise midagi usud, siis nii see ongi. Kui sa usud, et sa oled liiga vana, et midagi teha, siis sa oledki. Kui sa usud, et pead olema täiskasvanu, et teha, mida sa tõeliselt tahad, siis ei tee sa seda kunagi. Me ise mõjutame enda maailma palju rohkem, kui see mis on meie ümber.

Koos Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikutega jagasid enda mõtteid ka mõned teised Eestimaa noored.
Aitäh teile kõigile! 🙏✨

🎥 Samateemalised videoklipid: “INTERVJUUD: Andsime suvekoolis mikrofoni noorte kätte ja küsisime kaks küsimust

 


Kalendri kõik pusletükid leiate meie kodulehelt ja Facebooki galeriist.

Head lapse õiguste kuu jätku!