Multidistsiplinaarsed koolitused “Koostöös lapse heaks”
16. June 2021Multidistsiplinaarne koostöö muudab lapse aitamise tõhusamaks ja tulemuslikumaks. MTÜ Lastekaitse Liit viib alates 2018 omavalitsustes läbi koolitusi “Koostöös lapse heaks” toetamaks kohalikul tasandil lastega töötavate spetsialistide multidistsiplinaarset koostöövõrgustikku. 2016. ja 2017. aastal viis MTÜ Lastekaitse Liit Euroopa Komisjoni toel koos kaheksa riigiga (Saksamaa, Ungari, Holland, Suurbritannia, Portugal, Soome, Eesti, Rumeenia) ellu samasuguste eesmärkidega projekti MAPChiPP. Programmi raames töötati välja 12 õppemoodulit ning täiendav interaktiivne materjal. Koolitusmoodulid põhinevad 1990. aastatel Suurbritannias välja töötatud lapse heaolu hindamise raamistikul. Sellele tugineb ka Eestis kasutusel olev lapse heaolu hindamise raamistik. Koolitused (alates 2018 – 10 KOV´i) näitavad, et haldusreformi käigus liidetud omavalitsustes on sujuva koostöö ja infovahetusega probleeme: osaliste ülesanded pole selged, puuduvad ühtsed regulatsioonid ja kokkulepped lapse kiireks ja asjakohaseks toetamiseks. Järelküsitluse andmeil mõjub koolitus hästi nii hoiakutele ja igapäevatööga seotule kui ka piirkonna võrgustikutööle tervikuna. Koolituse raames esitatakse KOV´ile ka soovitused koostöö ja infovahetuse edendamiseks.
Koolitusele järgnenud tagasisides 2020 jaanuaris tõdes Saareamaa valla sotsiaalosakonna lastekaitseteenistuse juhataja Monika Sarapuu: “Meil on küll kõigil sellest koolitusest suur kasu olnud. Ajalooliselt välja kujunenud praktikakogemus on, et saartel elavad inimesed ei jää ilma koostööta ellu. See kehtib omal viisil ka tänasel päeval- me ei arene edasi kui me üksteist ei kaasa ja koostööd ei tee. Lastekaitse Liidu koolitus andis meie senisele koostööle nii palju juurde, meil vedas ka ajaliselt, sest paralleelselt oli käimas arengukava ja laste ja perede heaolu profiili koostamine. Võrgustikukoolitus avas paljude meie partnerite silmad nägemaks mida teeb lastekaitsetöötaja ja kui väga ta vajab oma partnerite abi oma töös. Kui palju me sõltume üksteisest. Pärast võrgustikukoolitust on meil kordades lihtsam koos juhtumeid arutada ja koos oma arengudokumente koostada, sest koolitusel osalenud teavad üksteise vajadusi tulemusliku töö tegemiseks nüüd juba teise nurga alt kui seni. Oleme seisukohal, et kõik piirkonnad peaksid võrgustikukoolituse läbima, see tagaks ühtse praktika igas Eesti otsas.”
Koolitusi toetab Sotsiaalministeerium läbi strateegilise partnerluse projekti “Koostöös laste ja perede heaks”.
Kokkuvõtet koolitusprogrammist ja selle mõjust saab lugeda H. Saar´e artiklist Sotsiaaltöö 1/2019: Koolitus “Koostöös lapse heaks” toetab kohalikke koostöövõrgustikke