1.Kiusamise ennetamine algklassides: praktilisi võtteid kasutamiseks klassitundides
Eesmärk: Algklasside õpetajad saavad praktilisi võtteid kuidas ja missuguseid kiusamise ennetuslikke tegevusi kasutada klassitundides.
Teemad:
1. Laste konflikti lahendamise viisid ja oskused
2. S.O.S.“ probleemi lahendamise mudel
3. Kuidas toime tulla erinevustega – mudel „Rahuliku toimetuleku ring“
4. Koostöö ergutamise viise
5. Tunnete äratundmine ja toimetulek tugevate tunnetega
6. „Mina laused“ enese väljendamiseks erinevates situatsioonides. Skeem lausete moodustamiseks.
7. Ennetustegevuste integreerimine ainetundidesse
8. Täiskasvanu kui mudel
Koolitaja: Merit Lage
2.Kiusamise ennetamine põhikoolis – praktilisi võtteid kasutamiseks klassijuhataja tunnis.
Eesmärk: Põhikooli klassijuhatajatele saavad praktilisi võtteid kiusamise ennetamiseks klassijuhataja tunnis ja ainetunnis
Teemad:
1. 5 kvaliteeti mis tagavad klassis sõbraliku õhkkonna: koostöö, suhtlus, tolerantsus, positiivsete emotsioonide väljendamine, konflikti lahendamise oskused
2. Mõtete ja tunnete eristamine
3. Koostöö ergutamise viise
4. Toimetulek tunnetega – „Mina laused“- enda tunnete väljendamine teist süüdistamata
5. Aktiivne kuulamine
6. Probleemilahendamise võimalus „Võidan-võidad“ /Win-win/ mudel
7. Probleemi vahendamine : vahendaja on täiskasvanu, vahendaja on eakaaslane. Ühise mure meetod
8. 6 astmeline probleemi lahendamise mudel
9. Läbirääkimised – 4 astmeline skeem
Koolitaja: Merit Lage
3.Koolikiusamise ennetamine ja lahendusviisid lapsevanematele
Eesmärk: Pakkuda mõtteid ja praktilisi võtteid lapsevanematele: kuidas nemad ühe osapoolena saavad ennetada koolikiusamist. Mida teha kui laps on üks kiusamise osapool: kiusatu, kiusaja või pealtnägija.
Teemad:
1. Kontakt lapsega – kõige alus
2. Täiskasvanu on mudel lapsele : mittesüüdistavad, lahendusekesksed konfliktilahendamise meetodid
3. Mudelid, mis ei tööta: „Ära tee tast välja“, „Löö vastu“…
4. Aktiivne kuulamine, peegeldamine.
5. Koostöö kooliga, kas ja kuidas pöörduda mureg
Koolitaja: Merit Lage
4.Kiusamisvastase tegevuskava koostamine koolis
Eesmärk: Koolimeeskonna ettevalmistamine kogu kooli haarava ennetus- ja sekkumismudeli väljatöötamiseks koolivägivalla ja -kiusamise vähendamiseks.
Teemad:
1.. Mida on võimalik kogu kooli haarava tegevuskavaga saavutada
2. Tegevuskava arendamise etapid
o teadlikkuse tõstmine
o konsulteerimine
o tegevuskava projekti koostamine ja lõpliku tegevuskava valmimine
o tegevuskava teatavakstegemine ja rakendamine
o tegevuskava käigus hoidmine ja rakendamine
3. Küsimusi arutelude suunamiseks erinevates sihtgruppides
4. Missugused näitajad märgivad muutusi
5. Mõningaid näiteid valmis tegevuskavadest, analüüs.
Koolitaja: Merit Lage ja Õnne Aas- Udam
5.Sotsiaalteatri koolitus õpetajatele ja sotsiaalpedagoogidele
Eesmärk: Pedagoogid saavad teadmisi sotsiaalteatri meetoditest ja sellest kuidas sotsiaalteatri meetodeid kasutada.
Teemad:
1. Sotsiaalteatri eesmärk.
2. Sotsiaaltetri mängud turvalise ruumi ning grupi ühtekuuluvustunde ja koostöö
loomiseks.
3. Sotsiaalteatri mängud eneseväljenduse arendamiseks ja analüüsimiseks.
4. Sissejuhatus pilditeatrisse. Teatraalsete piltide loomine sotsiaalsetel teemadel.
5. Sotsiaalteatri etenduse loomine ja tutvustus.
Koolitaja: Piret Soosaar
6.Ühise Mure meetodi kasutamine koolis kiusamisjuhtumite lahendamisel
Eesmärk: Pedagoogid saavad teadmisi, kuidas kasutada Ühise Mure meetodit teismeliste õpilaste varjatud
grupikiusamisjuhtumite lahendamiseks. Õpetajad oskavad analüüsida, millal on efektiivne
Ühise Mure meetodit rakendada. Koolitus annab pedagoogidele kogemuse, kuidas olla
vahendaja rollis kiusamisjuhtumite käsitlemisel ja lahendamisel.
Teemad:
1. Mis on kiusamine, kuidas ajukoor ja aju limbiline süsteem tekitavad inimeses reaktsiooni kiusamisele.
2. Täiskasvanute reageeringud kiusamisele: pealt nähtud kiusamine, varjatud kiusamine, klassivestlused varjatud kiusamise avastamiseks, tavapärased reageeringud (karistamine ja humanistlik lähenemine).
3. Terapeutiline vahendamine. Täiskasvanu kui mudel ja eeskuju õpilastele, kooli meeskond, erinevad grupidünaamikad ( klassikaline grupikiusamine, endine enesekaitse grupp, kellest on saanud kiusajad ja kiusamisele iseloomulike joontega suhete konflikt).
4. Meetodi kasutamine. Õpetaja on terapeutiline vahendaja, õpetaja hoiak, suhtlemise kaks osa (mitteverbaalne- ja verbaalne suhtlemine), toetav ja aktiivne kuulamine.
5. Ühise Mure meetodi faasid. Individuaalvestlused kiusamises kahtlustatavatega, individuaalvestlus tõenäolise ohvriga, ettevalmistav grupikohtumine endiste kiusamises kahtlustatavatega ja lõppkohtumine endise ohvri ja endiste kiusajatega.
Koolitajad: Merit Lage , Auli Andersalu – Targo, Õnne Aas – Udam, Roman Timofejev (vene keel)
7.Varjatud kiusamise avastamine klassivestluste kaudu -
Ühise Mure meetodi koolituse jätk.
Eesmärk: õpetajad saavad teoreetilisi ja praktilisi teadmisi, kuidas rahulike klassivestluste kaudu avastada teismeliste varjatud kiusamist.
Sihtgrupp: ÜMm koolituse läbinud koolipersonal
Koolitusel käsitletavad teemad:
1. Klassivestluse läbiviimise eeldused ja ülesanded
2. Klassivestluse etapid
3. Klassivestluse tulemuste analüüs:
o Mida teha välja koorunud juhtumitega?
o Kui õpilased ei anna tagasisidet ühegi juhtumi kohta?
4. Õpetajate meeskonnatöö ÜMm-i kasutamisel
5. ÜMm-i juhtumite analüüs
Koolitaja: Merit Lage, Auli Andersalu Targo, Õnne Aas – Udam
Lastekaitse Liidu Koolituskeskuse koolitusi on võimalik tellida kohapeale. Kohapeale tellimisel aeg ja hind kokkuleppel. Vajadusel ja soovi korral saab koolituse teemasid kohandada vastavalt teie soovile.
Kõikide meie poolt pakutavate koolitustega on võimalik tutvuda Lastekaitse Liidu kodulehel: www.lastekaitseliit.ee koolituskeskuse lingi alt (HTM poolt kinnitatud 4 õppekava)
Info koolituste kohta ja registreerimine 62 63 128, 52 07 991 või koolitused@lastekaitseliit.ee
Kursustel osalenutele väljastatakse Lastekaitse Liidu Koolituskeskuse tunnistus vastava kursuse läbimise kohta. (koolitusluba nr. ,5437, 5851, 6022 HTm).
Meeldivat koostööd 2011 aastal soovides,
Liivia Tuvike ja Viive Rull
Lastekaitse Liidu Koolituskeskusest
